Festiwal im. Łucji Prus – laureaci

Fotoreportaż:

Utalentowana młodzież, znakomite jury i pierwsza dama polskiej piosenki Irena Santor z recitalem „Punkt widzenia” – uroczystym koncertem galowym zakończył się Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści...”. 

W dniach 4-6 października Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zorganizował kulturalny weekend z gwiazdami polskiej estrady. Hanna Śleszyńska, Piotr Bukartyk i Irena Santor w tym roku gościnnie wystąpili podczas jedenastej edycji festiwalu, który od lat jest okazją do promocji piosenek z dobrą muzyką i dobrym tekstem, a także do odkrywania młodych talentów.
W tegorocznej edycji o zwycięstwo walczyło 22 młodych wykonawców, w tym również silna ekipa z województwa podlaskiego, prezentując piosenki z repertuaru Łucji Prus (piosenkarki pochodzącej z Białegostoku) oraz utwory znanych i debiutujących autorów piosenki literackiej. Talent to wielka wartość, a promocja tego talentu to nasza, instytucji kultury, powinność i duże wyzwanie – podkreślała koordynator festiwalu Magdalena Kruszyńska-Sosnowska. – Podczas przesłuchań usłyszeliśmy utwory najwybitniejszych twórców, ale także absolutnie premierowe piosenki autorskie co pokazuje, że młodzi twórcy świadomie próbują swoich sił w tym trudnym, ale chyba najpiękniejszym gatunku piosenki literackiej.
Występy oceniało profesjonalne jury w składzie: Włodzimierz Nahorny, prof. Ewa Iżykowska-Lipińska, Anna Stankiewicz, Janusz Strobel, Jan Wołek, a z ramienia ZASPu Joanna Rawik.
Koncert galowy odbył się w niedzielę (6.10) w kinie Forum. Wystąpili w nim wyróżnieni uczestnicy oraz gościnnie laureatki 9. i 10. edycji festiwalu: Izabela Szafrańska i Paulina Serwatka, a organizatorzy wręczyli przyznane nagrody.
Grand Prix i nagrodę za interpretację utworów z repertuaru Łucji Prus jury przyznało Joannie Smajdor z Jastrzębia Zdroju. Wokalistka otrzymała łącznie 5000 zł. Została także zaproszona z własnym recitalem na kolejną edycję festiwalu, a także uhonorowana nagrodą Polskiego Radia Białystok w postaci nagrania płyty z 2 utworami w radiowym studiu.
Pierwszą nagrodę (w wysokości 3000 zł) otrzymała Anna Maria Zawadzka z Wasilkowa. Dwie równorzędne, drugie nagrody (w wysokości po 2000 zł) przyznano Barbarze Małeckiej z Krakowa oraz Karolinie Lizer z Warszawy. Trzecią nagrodę (w wysokości po 1000 zł) otrzymały ex-aequo: Julia Kuzyka z Nowodworców oraz Magdalena Antczak z Konina, do której to trafiła również nagroda ZASP (w kwocie 1500 zł). Jury przyznało również cztery równorzędne wyróżnienia finansowe (w wysokości po 500 zł): Karolinie Kobielusz ze Zwardonia, Ninie Larek z Poznania, Izabeli Karczewskiej z Hajnówki i Katarzynie Domalewskiej z Łomży.
Jury doceniło wysoki poziom artystyczny prezentacji konkursowych oraz aranżacji i prezentacji scenicznej zespołu festiwalowego.
Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Marszałek Województwa Podlaskiego, Opera i Filharmonia Podlaska oraz Związek Artystów Scen Polskich.

[ powrót ]