Cykl bezpłatnych wizyt studyjnych!

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zaprasza na cykl bezpłatnych wizyt studyjnych! Skierowane są one do animatorów kultury, pracowników instytucji kultury i organizacji pozarządowych, osób zajmujących się edukacją kulturową, nauczycieli, edukatorów działających w sferze kultury na terenie województwa podlaskiego.
Każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie. Odwiedzimy ciekawe miejsca i spotkamy lokalnych animatorów, by wspólnie wymienić się doświadczeniami z zakresu animacji i edukacji, a do tego w każdym z miejsc będzie można wziąć udział w warsztatach!

LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO


Wizyty będą realizowane 18,19, 24, 25 października 2019 r.

Zapisy na wizyty studyjne zaplanowane 18 i 19 października 2019 r. trwają do 16 października 2019 roku do godz. 24:00, na pozostałe zgłoszenia na wizyty studyjne oczekujemy do 21 października 2019 r. do godz. 10:00. 

Liczba miejsc jest ograniczona. Każdy uczestnik będzie mógł wziąć udział w tylko jednej z nich.

Zadanie Bardzo Młoda Kultura realizowane jest przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, w ramach prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury programu Bardzo Młoda Kultura 2019–2021.

DOKUMENTY DO POBRANIA:
REGULAMIN WYJAZDÓW STUDYJNYCH


18 października 2019 r./ wyjazd 8:00, powrót ok. 19:00
Wizyta studyjna – Krasnogruda

Białystok – podstawienie autokaru 7:45, wyjazd 8:00 (Plac Jana Pawła II, parking za zatoką autobusową przy bramie bocznej Pałacu Branickich)

Podczas wizyty w Krasnogrudzie uczestnicy poznają miejsce wyjątkowe, które sprzyja pracy ze społecznością. Dwór Czesława Miłosza tętni życiem. Odbywają się tu koncerty, warsztaty, konferencje, spotkania artystów, wystawy. Każde działanie pielęgnuje pamięć miejsca i ludzi. Tu historia przeplata się ze współczesnością, a każdemu działaniu towarzyszy współpraca, otwarcie na innego człowieka oraz szacunek do inności.

W programie wizyty zaplanowane są: Wprowadzenie w miejsce poprzez wystawę „Miłosz. Szukanie ojczyzny” oraz opowieść o działaniach edukacyjno-artystycznych opartych o pamięć i historię miejsca – prowadzenie Małgorzata Sporek-Czyżewska, przerwa kawowa oraz zajęcia warsztatowe w Pracowni Przyrody i Sztuki Przyroda Parku Krasnogrudzkiego.

 • zajęcia edukacyjno-artystyczne poświęcone drzewom, roślinom, ptakom zabytkowego parku okalającego Dwór z wykorzystaniem mikroskopu, obserwacja preparatów i okazów natury, tworzenie „biblioteki zdjęć mikroskopowych” oraz samodzielne wykonanie przyrodniczej pocztówki z parku krasnogrudzkiego – prowadzenie Ksenija Konopek.

FOTOREPORTAŻ 

 

 • Dzieciństwo. Młodość. Dojrzałość – obraz graficzny twarzy Czesława Miłosza z wykorzystaniem szablonów na lnianych torbach przy użyciu farb do tkanin – prowadzenie – Wiesław Szumiński.
  - obiad w Kawiarni Literackiej „Piosenka o porcelanie”
  - spotkanie z Zespołem Pogranicze 

19 października 2019 r. / wyjazd 9:00, powrót ok. 16:30
Wizyta studyjna: gm. Szumowo – „Kultura kołem się toczy”

Białystok – podstawienie autokaru: 8:45 (Plac Jana Pawła II, parking za zatoką autobusową przy bramie bocznej Pałacu Branickich)

Koła gospodyń wiejskich to jedna z najstarszych form organizacji społecznych, jakie funkcjonują w Polsce. Odradzająca się tradycja Kół Gospodyń Wiejskich powoduje wzrost ich znaczenia i wzmocnienie potencjału w życiu społecznym środowiska. Dla większości z nas koła te kojarzą się z organizacjami, w których głównymi działaczkami są starsze panie, często w strojach ludowych. Czy rzeczywiście tak jest? Będziecie Państwo mogli przekonać się sami. Zaprosimy Państwa na wyjątkowe spotkanie z Paniami, dla których włączanie się w inicjatywy lokalne, regionalne jest inspiracją do wspólnej pracy i szansą nawiązania nowych kontaktów. Podejmowane przez koła działania pozwalają na pokazanie młodemu pokoleniu i mieszkańcom atrakcyjności, jaką niesie za sobą tradycja oraz folklor. Sprzyja temu nadawanie działaniom nowoczesnych form.
Podczas wizyty studyjnej zapoznacie się Państwo z członkiniami dwóch kół gospodyń wiejskich:

 • prezentacja działalności KGW „Szminką malowane” – Katarzyna Zawadzka KGW „Szminką malowane”
 • prezentacja działalności KGW „Paprotki” – Justyna Cygan KGW „Paprotki”

Podczas wizyty przewidziane są dwa warsztaty:

 • „Etno design” – użycie motywów tradycyjnych i ludowych do zdobienia tkanin i ubrań – obraz graficzny motywu ludowego z wykorzystaniem szablonów na lnianych torbach przy użyciu farb do tkanin – prowadzenie Magdalena Talmon
 • Warsztat kulinarny – pierogi – sięganie po dawne receptury produktów regionalnych. Promocja miejscowości i regionu, budowanie marki – zarówno organizacji, jak i społeczności lokalnej – przygotowanie i prowadzenie członkinie KGW „Paprotki”


24 października 2019 / wyjazd: 10:00, powrót ok. 17:30
Wizyta studyjna: Korycin – Janów – siła produktu lokalnego

Białystok – podstawienie autokaru: 9:45 (Plac Jana Pawła II, parking za zatoką autobusową przy bramie bocznej Pałacu Branickich)

 1. Uczestników przywitają gospodynie ze Stowarzyszenia Korycinianki. Zaprezentują prelekcję na temat książki z tradycyjnymi wariacjami na temat sera korycińskiego pt. „Sery korycińskie – jak je ugryźć?” wraz z degustacją sera. Siłą Korycina w budowaniu marki gminy oraz jej promocji jest poszukiwanie potencjału w lokalnych produktach, tj. Święto Truskawki, Święto Sera czy Półmaraton Mleczny, a także motywy tkaniny dwuosnowowej wykorzystane w technice street art.’owej. W programie zaplanowany jest spacer po kluczowych miejscach związanych z Korycinem. Uczestnicy wyjazdu studyjnego odwiedzą Park Kulturowy Korycin- Milewszczyzna, gdzie będzie możliwość udziału w warsztatach tworzenia słowiańskich lalek-motanek, nawiązujących do słowiańskiego grodu oraz pieczenia podpłomyków. Podczas wizyty odwiedzimy pracownię tkacką prowadzoną przez panie Bernardę Rość oraz Agnieszkę Iwanicką, które krótko opowiedzą o tkactwie i wprowadzą nas w świat utkany wełną. Okolice Korycina i Janowa to niewyczerpane źródło inspiracji, mocno zaznaczone na mapie tkaniny dwuosnowowej i ginącego zawodu tkaczy.


   
 2. Po wizycie w Korycinie przejedziemy do Janowa, gdzie uczestnicy będą mieli możliwość obejrzenia ręcznych krosen w wiejskich pracowniach tkackich, a także poznać z wyjątkową kolekcję tradycyjnych tkanin dwuosnowowych. Odwiedzimy Izbę Tkactwa Dwuosnowowego prowadzoną przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Janowie, gdzie znajdują się wyroby lokalnych artystów. Uczestnicy będą mieli możliwość udziału w warsztatach „Etno design”, podczas których wykonają torby z wybranym motywem tkaniny dwuosnowowej.

25 października 2019 r. / wyjazd godz. 9:30, powrót ok. 17:00
Wizyta studyjna: Sokole-Michałowo-Kruszyniany

Białystok –podstawienie autokaru: 9:15 (Plac Jana Pawła II, parking za zatoką autobusową przy bramie bocznej Pałacu Branickich)

Zachęcamy Państwa do udziału w nieco sentymentalnej, ale też niezwykle inspirującej i bogatej w ofercie warsztatowej wizycie studyjnej na trasie Sokole-Michałowo-Kruszyniany. Opowieści oraz prezentacja wybranych miejsc skupia się głównie wokół ludzi, historii, wydarzeń oraz wieloletniej tradycji, która stała się inspiracją do stworzenia kompleksowej strategii promowania danych miejscowości.

 1. Sokole – wokół tradycji regionu – Centrum Produktu Lokalnego, prowadzanie: Natalia Wenclik-Olszewska
  Centrum Produktu Lokalnego w Sokolu zajmuje się ogólnie pojętą promocją twórczości ludowej, popularyzacją regionalnych produktów i wyrobów, kuchni i rzemiosła. Jest miejscem służącym zachowaniu wieloletnich tradycji regionu Puszczy Knyszyńskiej a docelowo całego Podlasia, dlatego też są w nim organizowane spotkania warsztatowe, szkoleniowe z zaproszonymi artystami, rzemieślnikami zarówno dla indywidualnych turystów jak i zorganizowanych grup. Podczas wizyty uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztacie kosmetycznym na bazie ziół. Mydło potasowe znane pod nazwą mydło szare posiada niezwykłe właściwości kosmetyczne nawilża, regeneruje, złuszcza naskórek. Swoją skuteczną działalność zawdzięcza naturalnym olejom rycynowemu, słonecznikowemu oraz lnianemu. Dlatego zapraszam na warsztaty mydlarskie na których poznasz tajniki wytwarzania mydła. Żeby mydło miało jeszcze większą moc, wzbogacimy je ekstraktami ziołowymi, które możesz przygotować własnoręcznie w warunkach domowych. Mydełko zapakujemy w wygodny szklany słoiczek.


   
 2. Michałowo – Pracownia Filmu, Dźwięku i Fotografii, Prowadzenie: Edyta Rosiak
  To jedyna w swoim rodzaju galeria, która w swoich zbiorach ma ponad 30 tys. archiwalnych zdjęć, pocztówek i około pięciu tysięcy grafik obrazujących życie mieszkańców przedwojennej Polski, a zwłaszcza jej wschodnich regionów. Niezwykle cenna jest kolekcja ok. 10 tysięcy oryginalnych fotografii wykonanych podczas II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy różnych formacji (Wehrmachtu, Luftwaffe, SS) głównie na terenach polskich. Pracownia to także miejsce szkoleń, warsztatów filmowych i fotograficznych, prelekcji, spotkań, konferencji, wystaw stałych, czasowych i okolicznościowych.
  Podczas wizyty w Pracowni Filmu, Dźwięku i Fotografii uczestnicy wizyty dowiedzą się o jej działalności, zwiedzą wystawy, obejrzą filmy krótkometrażowe.
   
 3. Kruszyniany – niezwykła wieś wielu wyznań.
  Wizyta będzie poświęcona przede wszystkim prezentacji „Etno-projektu w Kruszynianach”, projektu poświęconego wsi Kruszyniany, który wykorzystuje lokalne dziedzictwo kulturowe, religijne, społeczne, a także przyrodnicze do stworzenia szerokiej koncepcji w popularyzacji miejscowości. Uczestnicy wizyty prześledzą krok po kroku etapy projektu i dowiedzą się, jak powstały jego efekty: wystawa plenerowa „Jest w tej wsi coś niezwykłego”, mapa wsi, z zaznaczonymi jej najważniejszymi miejscami, publikacja, a także seria kruszyniańskich gadżetów. Podczas wizyty uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztacie pn. „Promocja dziedzictwa kulturowego w praktyce” – Kaja Kojder i Michał Demski / Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna

Informacji na temat wizyt udziela:
Elżbieta Półkośnik
e.polkosnik@woak.bialystok.pl
85 740-37-25
85 740-37-26

[ powrót ]