FESTIWAL PIOSENKI LITERACKIEJ

Fotoreportaż:

Utalentowana młodzież, znakomite jury i pierwsza dama polskiej piosenki Irena Santor z recitalem „Punkt widzenia” – uroczystym koncertem galowym zakończył się Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści...”. 

W dniach 4-6 października Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zorganizował kulturalny weekend z gwiazdami polskiej estrady. Hanna Śleszyńska, Piotr Bukartyk i Irena Santor w tym roku gościnnie wystąpili podczas jedenastej edycji festiwalu, który od lat jest okazją do promocji piosenek z dobrą muzyką i dobrym tekstem, a także do odkrywania młodych talentów.
W tegorocznej edycji o zwycięstwo walczyło 22 młodych wykonawców, w tym również silna ekipa z województwa podlaskiego, prezentując piosenki z repertuaru Łucji Prus (piosenkarki pochodzącej z Białegostoku) oraz utwory znanych i debiutujących autorów piosenki literackiej. Talent to wielka wartość, a promocja tego talentu to nasza, instytucji kultury, powinność i duże wyzwanie – podkreślała koordynator festiwalu Magdalena Kruszyńska-Sosnowska. – Podczas przesłuchań usłyszeliśmy utwory najwybitniejszych twórców, ale także absolutnie premierowe piosenki autorskie co pokazuje, że młodzi twórcy świadomie próbują swoich sił w tym trudnym, ale chyba najpiękniejszym gatunku piosenki literackiej.
Występy oceniało profesjonalne jury w składzie: Włodzimierz Nahorny, prof. Ewa Iżykowska-Lipińska, Anna Stankiewicz, Janusz Strobel, Jan Wołek, a z ramienia ZASPu Joanna Rawik.
Koncert galowy odbył się w niedzielę (6.10) w kinie Forum. Wystąpili w nim wyróżnieni uczestnicy oraz gościnnie laureatki 9. i 10. edycji festiwalu: Izabela Szafrańska i Paulina Serwatka, a organizatorzy wręczyli przyznane nagrody.
Grand Prix i nagrodę za interpretację utworów z repertuaru Łucji Prus jury przyznało Joannie Smajdor z Jastrzębia Zdroju. Wokalistka otrzymała łącznie 5000 zł. Została także zaproszona z własnym recitalem na kolejną edycję festiwalu, a także uhonorowana nagrodą Polskiego Radia Białystok w postaci nagrania płyty z 2 utworami w radiowym studiu.
Pierwszą nagrodę (w wysokości 3000 zł) otrzymała Anna Maria Zawadzka z Wasilkowa. Dwie równorzędne, drugie nagrody (w wysokości po 2000 zł) przyznano Barbarze Małeckiej z Krakowa oraz Karolinie Lizer z Warszawy. Trzecią nagrodę (w wysokości po 1000 zł) otrzymały ex-aequo: Julia Kuzyka z Nowodworców oraz Magdalena Antczak z Konina, do której to trafiła również nagroda ZASP (w kwocie 1500 zł). Jury przyznało również cztery równorzędne wyróżnienia finansowe (w wysokości po 500 zł): Karolinie Kobielusz ze Zwardonia, Ninie Larek z Poznania, Izabeli Karczewskiej z Hajnówki i Katarzynie Domalewskiej z Łomży.
Jury doceniło wysoki poziom artystyczny prezentacji konkursowych oraz aranżacji i prezentacji scenicznej zespołu festiwalowego.
Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Marszałek Województwa Podlaskiego, Opera i Filharmonia Podlaska oraz Związek Artystów Scen Polskich.


Utalentowana młodzież, znakomite jury, ciekawe recitale – rusza Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści”. W dniach 4-6 października Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zaprasza na kulturalny weekend z gwiazdami polskiej estrady.
Organizowany od jedenastu lat festiwal jest okazją do promocji piosenek z dobrą muzyką i dobrym tekstem, a także do odkrywania młodych talentów. Podczas trzech wypełnionych muzyką dni, zakwalifikowani uczestnicy prezentują piosenki z repertuaru Łucji Prus (piosenkarki pochodzącej z Białegostoku) oraz utwory znanych i debiutujących autorów piosenki literackiej.
W swojej pracy Łucja Prus kierowała się dewizą, że piosenka nie może być o niczym i nie może być wykonana byle jak. I tę jej dbałość o wysoki poziom artystyczny i o kulturę słowa doceniali znakomici twórcy, którzy z nią współpracowali. Byli to znakomici kompozytorzy, ale także twórcy tekstów, wśród nich Agnieszka Osiecka – podkreśla dyrektor WOAK Barbara Bojaryn-Kazberuk. – Ideą tego festiwalu jest dbałość o wysoki poziom artystyczny, o jakość polskiej piosenki i o słowo.
Poprzez spotkanie młodych wykonawców z publicznością, która ceni i lubi dobrą muzykę, WOAK chce przywrócić potrzebę śpiewania o rzeczach ważnych i nieprzemijających.Dlatego, rozpoczynający sięw piątek  4 października festiwal otworzy recital wspaniałej, śpiewającej aktorki – Hanny Śleszyńskiej.
Kolejnego dnia, studenci i absolwenci szkół teatralnych, muzycznych i wokalnych wezmą udział w przesłuchaniach konkursowych. Talent to wielka wartość, a promocja tego talentu to nasza, instytucji kultury, powinność i duże wyzwanie – podkreśla koordynator festiwalu Magdalena Kruszyńska-Sosnowska. – Podczas przesłuchań usłyszymy utwory najwybitniejszych twórców, ale także absolutnie premierowe piosenki autorskie, bo także o to w tym wszystkim chodzi by stwierdzić, że ta piosenka nie ginie, a młodzi twórcy próbują swoich sił w tym trudnym, ale chyba najpiękniejszym gatunku piosenki literackiej.

W tegorocznej edycji o zwycięstwo zawalczy 22 młodych wykonawców, w tym również silna ekipa – aż 6 osób z województwa podlaskiego.  Występy oceni profesjonalne jury w składzie: Włodzimierz Nahorny, Anna Stankiewicz, Janusz Strobel i Jan Wołek. Konkursowy dzień o godz. 20:00 zakończy wieczorny recital znakomitego twórcy Piotra Bukartyka.
W niedzielę, 6 października, odbędzie się zakończenie festiwalu i koncert galowy z udziałem laureatów tegorocznej edycji oraz poprzednich: 9. edycji – Izabeli Szafrańskiej oraz 10. edycji – Pauliny Serwatki . Zwieńczeniem całego festiwalu będzie koncert „Punkt widzenia” w wykonaniu pierwszej damy polskiej piosenki  – Ireny Santor, który rozpocznie się o godz. 19:00.

Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Związku Artystów Scen Polskich, Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Dofinansowano ze środków finansowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz przy udziale środków finansowych z budżetu Miasta Białegostoku.

Fotoreportaż z konferencji prasowej:

Program 11. Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus
„W żółtych płomieniach liści”

4.10 (piątek) – Spodki WOAK w Białymstoku, ul. św. Rocha 14
20.00 – recital Hanny Śleszyńskiej
Bilety: 25 zł przedsprzedaż, 35 zł w dniu koncertu

5.10 (sobota) – Spodki WOAK w Białymstoku, ul. św. Rocha 14
12.00 – Przesłuchania Konkursowe (wstęp wolny)
20.00 – recital Piotra Bukartyka
Bilety: 25 zł przedsprzedaż, 35 zł w dniu koncertu

6.10 (niedziela) – Kino Forum BOK, ul. Legionowa 5
17.00 – Koncert Galowy z udziałem laureatów 11. edycji, laureatki 9. edycji Izabeli Szafrańskiej oraz laureatki 10. edycji Pauliny Serwatki 
godz. 19.00 – recital Ireny Santor „Punkt widzenia”
Bilety: 60 zł przedsprzedaż, 70 zł w dniu koncertu

KARNETY na wszystkie wydarzenia kosztują 100 zł
Sprzedaż biletów od 23 września w siedzibach: WOAK, ul. Kilińskiego 8, pok. nr 22 oraz WOAK Spodki, ul. św. Rocha 14
w godzinach 8:00-15:00, a także bezpośrednio przed koncertami.

Dla posiadaczy Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny (KDR) 10% zniżki

Informacji na temat festiwalu udzielają koordynatorzy:
Magdalena Kruszyńska-Sosnowska, Marta Szałkiewicz
tel. 85 740-37-25
festiwal.lucjiprus@woak.bialystok.pl
m.kruszynska@woak.bialystok.pl

Odwiedź nas!
Newsletter
Zapisz się, aby otrzymywać nowe informacje