FESTIWAL PIOSENKI LITERACKIEJ

LISTA ZAKWALIFIKOWANYCH WYKONAWCÓW:
Agata Zięba – Ełk
Najpiękniejsza nasza miłość – muz. B.Klimczuk, sł.. Kudelski
Nie dorosłam do swych lat – muz. i sł. St. Staszewski

Agnieszka Ozon – Warszawa
W dziką jabłoń cię zaklęłam – muz. A. Sławiński, sł. A. Osiecka
Lubię jesienią – muz, i sł. A.Ozon

Anna Maria Zawadzka – Wasilków
Pytam zimowych gwiazd, muz. – Wł. Nahorny sł. – A. Osiecka
Nim wstanie dzień”– muz. – K. Komeda sł. – A. Osiecka,

Anna Moraś – Tychy 
Małe tęsknoty - muz. W. Trzciński, sł. A. Mogielnicki, 
Ach nie mnie jednej - muz. A. Zieliński sł. A. Osiecka

Anna Szutkiewicz – Białystok
Powiem jak umiem – muz. Wł. Nahorny , sł. I. Trojak-Szmitowa
Jeżeli miłość jest – muz. J. Bogacki, sł. A. Osiecka

Daria Ostapczuk - Białystok
Podróżą każda miłość jest – muz. Wł. Korcz , sł. J. Kofta, 
Po górach po chmurach - muz. A. Zieliński , sł. E. Bryll

Elwira Kropiewnicka – Białystok
Droga do ciebie, muz. J. Wasowski sł.J. Przybora, 
Pan chce mi odsłonić swoje wnętrze – muz. A. Sławiński, sł. J. Przybora,

Ewa Łobaczewska – Białystok
Szukam Wiatru w polu - muz. A. Sławiński, sł. A. Osiecka
Rzeka – muz. i sł. M. Feston, tł. L. Haliński

Julia Kuzyka – Nowodworce
W dziką jabłoń cię zaklęłam – muz. A. Sławiński, sł. A.Osiecka
Kokaina – muz. A. Kurylewicz, sł. A. Osiecka

Julian Lesiński – Białystok
Pod śliwką – muz. A. Zieliński, sł. A. Borowa
Czeremcha – muz. W. Mychchajluk, sł. M. Yuryichuk tł. J.Gniatkowski,

Karolina Lizer – Warszawa
W dziką jabłoń cię zaklęłam – muz. A. Sławiński, sł. A. Osiecka
Jarzębinom jarzębino – muz. A. Sławiński, sł. A. Osiecka

Karolina Piekarska – Andrychów
Groszki i róże – muz. Z. Konieczny, sł. J.Kacper, H. Roztworowski
Czas miłości – muz. J. Wasowski, sł J. Przybora

Katarzyna Karwacka – Michałowie
Czas rozpalić piec, muz. Wł. Nahorny, sł: J. Wołek 
Żywa woda; muz.: Z. Konieczny, sł. A. Osiecka

Kinga Bodzak - Duchowizna k. Zakroczymia 
Polska miłość – muz. Wł. Gulowski, sł. W. Młynarski
Rodzi się ptak - muz. A. Sławiński, sł. A. Osiecka

Marcelina Cimoch - Tykocin
Lirnik i tłum – muz. i sł. J. Kaczmarski; 
Głupi albo gra – muz. J.Strobel, sł. J. Wołek

Nina Larek – Poznań
Umówmy się na stare lata – muz. J. Wasowski, sł. A. Borowa
Biedna – muz.J. Koman, sł. Wł. Ptaszyński

Paulina Serwatka – Zakroczym
Księżyc nad Kościeliskiem – muz. Wł. Nahorny, sł. W.Młynarski
Po co ci to, po co – muz. J. Koman, sł. J. Szczepkowski

Sylwia Wojciechowska – Andrzejewo
Najpiękniejsza- muz. B. Klimczok, sł. A. Kudelski
Jego portret,- muz. – Wł. Nahory , sł. J. Kofta

Tomasz Baracz – Józefów
Ona chodzi tak prześlicznie – muz. Wł. Nahorny, sł. W. Młynarski
Droga do ciebie – muz. J. Wasowski, sł. J. Przybora

Adrianna Półkoszek – Bielsk Podlaski
Oczy tej małej – muz. Z. Konieczny, sł. A. Osiecka
Walc szczęście – muz.A. Munkowski, , sł. J. Kofta

Alicja Szemplińska – Ciechanów
Jeszcze jeden dzień minął – muz. U. Rzeczkowska, sł. A. Stanisławski
Szukam wiatru w polu – muz. A. Sławiński, sł. A. Osiecka

Klaudyna Sulima – Dąbrowa Białostocka
W dziką jabłoń cię zaklęłam – muz. A. Sławiński, sł. A. Osiecka
To nic, że sen – muz. J. Satatnowski, sł. J.S.Buras


Do 10 lipca 2018 czekamy na zgłoszenia do udziału w X Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści...”, w którym mogą wziąć udział soliści i duety wokalne. Festiwal odbędzie się w dniach dniach 5-7 października 2018 r. w Spodkach Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku i Białostockim Ośrodku Kultury. Festiwal jest adresowany do uczniów i studentów szkół artystycznych (teatralnych, muzycznych, estradowych), ale także do osób dotychczas niezwiązanych zawodowo z estradą. Z racji jubileuszowej edycji festiwalu - jeden ze zgłoszonych utworów musi być obowiązkowo z repertuaru Łucji Prus.

Jury: Włodzimierz Nahorny, Nula Stankiewicz, Janusz Strobel, Jan Wołek, Cezary Mielko.


Zakończył się IX Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus.

Jury w składzie: Włodzimierz Nahorny (przewodniczący), Cezary Jan Mielko, Nula Stankiewicz, Janusz Strobel, Jan Wołek po wysłuchaniu 20 wykonawców nagrodę I ex aequo (po 4500 zł) przyznało Izabeli Szafrańskiej z Białegostoku i Piotrowi Zubkowi z Warszawy.

Laureaci I nagrody zostali ponadto zaproszeni z własnymi recitalami na X edycję festiwalu w 2018 roku. Dodatkowo Polskie Radio Białystok przyznało Izabeli Szafrańskiej nagrodę w postaci sesji nagraniowej w Studiu Rembrandt w Białymstoku, z kolei Piotr Zubek otrzymał Nagrodę Publiczności. 

Werdykt jury spodobał się festiwalowym widozm, którzy długo oklaskiwali wystąpienia laureatów, a na Piotrze Zubku "wymusili" oklaskami bis.

Nagrodę II (3000 zł) otrzymała Gabriela Dargiewicz z Łap, a trzecie miejsce (2500 zł) zajęła Dorota Zygadło z Wrocławia.

Jury przyznało trzy równorzędne wyróżnienia finansowe po 500 zł:
– Marcie Jastrząbek z Wągrowca,
– Annie Poszelużnej ze Wschowy,
– Alicji Serowik z Turośli.

Swoją nagrodę przyznał również Związek Artystów Scen Polskich. Trafiła ona do laureatki II miejsca, Gabrieli Dargiewicz.

Po koncercie galowym swój recital dał Artur Andrus.

Izabela Szafrańska z Białegostoku, I miejsce.

Piotr Zubek z Warszawy, I miejsce.

Rozdanie nagród.

Recital Artura Andrusa

 ------------------------------------------------------------------------

Drugiego dnia festiwalu, jak co roku, na scenie Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku studenci i absolwenci szkół teatralnych, muzycznych i wokalnych prezentowali piosenki z repertuaru Łucji Prus (piosenkarki pochodzącej z Białegostoku) oraz utwory znanych i debiutujących autorów piosenki literackiej. W tegorocznej edycji o zwycięstwo walczyło 20 młodych artystów z całego kraju, których występy oceniało jury w składzie: Włodzimierz Nahorny, Cezary Mielko, Anna Stankiewicz, Janusz Strobel i Jan Wołek.

Swoją nagrodę przyznał również Związek Artystów Scen Polskich. Najlepsi otrzymali nominacje do koncertu galowego, który to odbył się 8 pażdziernika, o godz. 17, w sali kina Forum. Dodatkowo zwycięzca festiwalu został również zaproszony na kolejną edycję ze swoim autorskim recitalem, bowiem ideą imprezy jest promocja młodych talentów.

Nic więc dziwnego, że młodzi twórcy i wykonawcy piosenki literackiej do Białegostoku przyjeżdżają z całej Polski: Puław, Otwocka, Wrocławia, Poznania, Warszawy czy Bielawy. Oczywiście do festiwalu kwalifikuje się też znaczna cześć młodych z regionu. Niektórzy, ze względu na panującą atmosferę i poziom imprezy, pojawiają się tu po raz kolejny.

To niezwykle miło spędzony czas, z piękną muzyką i te walory przede wszystkim mną kierowały, kiedy zgłaszałam się na festiwal po raz czwarty. – mówi Dorota Zygadło z Wrocławia. – To wspaniała okazja, aby popracować z najlepszymi muzykami w kraju, z którymi nie mamy możliwości pracować, na co dzień

Emocjonujący konkursowy dzień zakończył wieczorny recital Nuli Stankiewicz „Byle nie o miłości” – czyli połączenie poezji oraz jazzu, liryzmu i poetyckości, które w żadnym wypadku nie miały nic wspólnego z patetycznością. To recital, w którym nie zabrakło znanych przebojów, ale piosenki mało popularne też znalazły w nim swoje miejsce. Usłyszeliśmy kilkanaście utworów, miniaturowych opowieści w nieprzypadkowej kolejności. A pomiędzy piosenkami przypomniana została Agnieszka Osiecka – na fotografiach i materiałach archiwalnych.

 


 

Fotoreportaż z pierwszego dnia
 

Początek października w aurze opadających liści – to już od dziewięciu lat – Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W Żółtych Płomieniach Liści...”. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zaprasił na kulturalny weekend z dobrą muzyką i dobrym tekstem.
Festiwal rozpoczął się literacko, bo „Gawędą o twórczości Agnieszki Osieckiej”, którą w piątek, 6 października, o 18.30 w Spodkach WOAK snuła Teresa Drozda – radiowa dziennikarka, znana z programów Polskiego Radia. Następnie, jako muzyczny wstęp do festiwalu, odbył się mini recital laureatki I nagrody poprzedniej edycji festiwalu – Aleksandry Łodzińskiej. A na finał pierwszego dnia wystąpił mistrzowski duet – koncert Magdy Umer i Bogdana Hołowni promujący płytę „Bezsenna noc”, która jak napisała Teresa Drozda jest rozmową pianisty i wokalistki, do której włączają się zapomniani niejednokrotnie autorzy i kompozytorzy (…) a nutą w niej dominującą jest czułość. Podczas recitalu usłyszeliśmy teksty m.in. Młynarskiego, Osieckiej, Przybory, Tuwima.


Muzyka, literatura i talenty sceniczne w jesienny weekend – jednym słowem czas na organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści”. 
 
Na niespełna tydzień przed festiwalem, w parku na białostockich Plantach rozbrzmiała piosenka literacka. Pracownicy WOAKu opowiadali o nadchodzącym wydarzeniu, a muzyczne aranżacje utworów Łucji Prus wykonali Agnieszka Glińska oraz Andrzej Pietraszko. 
 
Impreza już od dziewięciu lat przyciąga do Białegostoku wielbicieli Łucji Prus – patronki festiwalu, ale nie tylko, bo co roku, za jej sprawą pojawiają się u nas wybitni artyści polskiej sceny muzycznej. Przez kilka lat nazbierało się kilka dobrych gwiazd m.in.: Katarzyna Groniec, Dorota Miśkiewicz, Krzysztof Herdzin, Marian Opania, Elżbieta Adamiak, Stanisława Celińska, Janusz Radek, Stanisław Sojka, Andrzej Poniedzielski, Barbara Stępniak-Wilk, grupa Pod Budą, Renata Przemyk.
 
Dobre opinie o organizacji festiwalu rozchodzą się w środowisku i nie możemy narzekać na brak chętnych artystów, którzy chcą w nim uczestniczyć –  mówi Magdalena Kruszyńska-Sosnowska, koordynatorka festiwalu. W tym roku w ramach festiwalu w Białymstoku wystąpią ze swoim recitalem Magda Umer i Bogdan Hołownia oraz Nula Stankiewicz. Miłym akcentem będzie spotkanie wokół twórczości Agnieszki Osieckiej z Teresa Drozdą –  Dziennikarką Polskiego Radia. A na deser w ramach koncertu galowego Recital kabaretowy Artura Andrusa.
Jednak recitale i koncert uznanych artystów to nie wszystko, bo festiwal dodatkowo promuje młodych wykonawców. Nasz festiwal powstał z chęci spotkania, promowania i konfrontowania ze sobą młodych ludzi, obiecujących adeptów w sztuce wokalnej w Polsce – podkreśla Cezary Mielko dyrektor WOAK –Właśnie na naszej scenie rodzą się młode talenty, przy akompaniamencie profesjonalnej orkiestry rywalizują ze sobą i zasięgają konsultacji od tak wybitnych artystów jak Włodzimierz Nahorny, Jan Wołek czy Janusz Strobel i Anna Stankiewicz. A my potem obserwujemy jak pięknie się rozwijają.
Przyjęło się bowiem, że zwycięzca festiwalu zostaje również zaproszony na kolejną edycję ze swoim autorskim recitalem. W tegorocznym programie festiwalu został wpisany mini recital laureatki I nagrody VIII FPL – Aleksandry Łodzińskiej oraz laureatki Grand Prix VIII FPL – Aleksandry Pury.
 
Nic więc dziwnego, że młodzi twórcy i wykonawcy piosenki literackiej do Białegostoku przyjeżdżają z całej Polski: Puław, Otwocka, Wrocławia, Poznania, Warszawy czy Bielawy. Oczywiście do festiwalu kwalifikuje się znaczna cześć młodych z regionu. Na tegoroczny festiwal wpłynęło ponad 60 zgłoszeń, z czego do prezentacji konkursowych dopuszczano 22 osoby, w tym 7 z województwa podlaskiego.

Festiwal Piosenki Literackiej im. Lucji Prus „W żółtych płomieniach liści” co roku odbywa się pod honorowym patronatem Związku Artystów Scen Polskich, Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Prezydenta Miasta Białegostoku.

Fotoreportaż

Jury festiwalu:
Włodzimierz Nahorny – muzyk jazzowy, pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer
Janusz Strobel – gitarzysta, kompozytor
Jan Wołek – poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, malarz, bard
Cezary Jan Mielko – muzyk, dyrektor WOAK w Białymstoku
Nula Stankiewicz – wokalistka, logopeda

reżyser:
Piotr Bogusław Jędrzejczak – reżyser teatralny, kulturoznawca, teatrolog, psycholog

Sprzedaż biletów:
w siedzibach WOAK oraz bezpośrednio przed koncertami.
Spodki WOAK od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-17:00
WOAK ul. Kilińskiego 8, pok. 22 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00


Początek jesieni to w Białymstoku czas Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści”. Za nami już IX edycja! Podczas trzech dni Festiwalu zakwalifikowani uczestnicy - studenci i absolwenci szkół teatralnych, muzycznych i wokalnych - zaprezentowali piosenki z repertuaru Łucji Prus (piosenkarki pochodzącej z Białegostoku) oraz utwory znanych i debiutujących autorów piosenki literackiej. Festiwal jest okazją do promocji młodych talentów i nowych piosenek z dobrą muzyką i dobrym tekstem. Poprzez spotkanie młodych wykonawców z publicznością, która ceni i lubi dobrą muzykę chcemy przypomnieć i od nowa walczyć o wysoką jakość polskiej piosenki oraz przywrócić potrzebę śpiewania o rzeczach ważnych i nieprzemijających.

Co roku podczas imprezy, obok zakwalifikowanych uczestników, występują też wybitni artyści polskiej sceny muzycznej. Pierwszego dnia Festiwalu w Spodkach WOAK ze swoim recitalem „Bezsenna noc” wystąpili Magda Umer i Bogdan Hołownia. W sobotę 7 października publiczność miała okazję posłuchać koncertu „Byle nie o miłości” w wykonaniu Nuli Stankiewicz, natomiast w niedzielę 8 października, tuż po Koncercie Galowym IX FPL, w Sali Kina Forum Białostockiego Ośrodka Kultury wystąpił Artur Andrus.


Rada Artystyczna IX Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus "W Żółtych Płomieniach Liści" w składzie: Anna Stankiewicz, Janusz Strobel, Cezary Mielko i Andrzej Pietraszko, po wysłuchaniu wszystkich nadesłanych nagrań i długich obradach podjęła trudną decyzję o wyborze 22 osób zakwalifikowanych do udziału w festiwalu w dniach 6-8 października 2017 r.

Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali swoje zgłoszenia a osobom zakwalifikowanym serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia podczas kolejnych występów!

IX edycja Festiwalu odbyła się w dniach dniach 6-8 października 2017 r. w Spodkach Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury i Białostockim Ośrodku Kultury.

Odwiedź nas!
Newsletter
Zapisz się, aby otrzymywać nowe informacje