FESTIWAL PIOSENKI LITERACKIEJ

Renata Przemyk – piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów. Zaczęła śpiewać jako nastolatka z lokalnymi kapelami rockowymi, choć tak naprawdę odkryła powołanie dopiero na studiach, zainspirowana Tomem Waitsem, Talking Heads, Niną Hagen i Frankiem Zappą. Solowa karierę rozpoczęła w 1990 roku. Ma na swoim koncie kilkanaście płyt, z których większośćuzyskało status złotych za sprzedaż ponad 50.000 każdego tytułu; wielokrotnie były też nominowane i nagradzane, przeważnie za indywidualność artystyczną. Pomimo niezbyt komercyjnego zacięcia artystki, zyskały pochlebne recenzje pośród publiczności, krytyki muzycznej i przemysłu fonograficznego (Fryderyk). Współpracowała z wieloma artystami (m.in.: Fiolka, Habakuk, Pidżama Porno, Strachy Na Lachy i Katarzyną Nosowską), zawsze jednak pozostaje producentem własnych przedsięwzięć i decyduje o ich charakterze. Trudno jednoznacznie określić twórczość muzyczną artystyki – ani rock, ani piosenka poetycka, ani alternatywa nie określają jej istoty, którą sama artystka nazywa wiecznym poszukiwaniem brzmień, wzruszeń i klimatów do niczego przedtem niepodobnych. Stąd pewnie każda kolejna płyta różni się diametralnie od poprzedniej. W plebiscycie „Polityki” i „Wprost” znalazła się w setce najwybitniejszych artystów minionego stulecia.

 

Magdalena Smalara – aktorka, piosenkarka. W spektaklu „Kobieta do zjedzenia” opowie o jednej z największych naszych namiętności. Wprawdzie nie wszyscy ludzie zastanawiają się nad tym, co jedzą, wprawdzie niektórym jest wszystko jedno, ale warto uświadomić sobie, że o jedzeniu pisali najwięksi, nadając mu rangę niemalże metafizyczną. Będzie o smakach, o apetytach, o filozofii jedzenia, o proteinach, białkach, skrobiach i o dietach, bo aktorka temat zna od podszewki (dość wspomnieć proustowskie magdalenki), mając za sobą m.in. terapię odchudzającą u hipnotyzera. Będzie o prawdziwym Pięknie, będzie zabawnie, lirycznie, taką przynajmniej mamy nadzieję. Na pewno nie będzie nudno. Jako główne danie –myśl w melodii podana w instrumentalnym sosie z dodatkiem kwiatu aranżacji. A co najlepsze, klienci rachunek zapłacą przed, więc oszczędzi im los tej przykrej pointy każdej dobrej kolacji...

 

Krzysztof Napiórkowski - wokalista, autor tekstów, kompozytor, pianista pojawi się 8 października w Białymstoku w ramach festiwalu im. Łucji Prus „ W Żółtych Płomieniach Liści“. Ten wszechstronnie uzdolniony muzyk zdobył w swojej karierze kilkanaście nagród na największych festiwalach twórczości studenckiej, m. in. na Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie (2005), Poetyckiej Dolinie w Warszawie (2006). Występował i nagrywał m.in. z formacją "Po godzinach" oraz "Śrubki" oraz z artystami takimi jak m.in. Anna Maria Jopek, Dorotą Miśkiewicz, Grzegorz Turnau, Marek Napiórkowski. Dotychczas ukazały się jego trzy solowe albumy "introspekcja" (2008), "Drugi oddech" (2012), „Ziemie obiecane” (2014). 16 września ukaże się jego najnowszy album 10x Twardowski. Wziął udział w nagraniu płyty "Granie Herberta" (2008) upamiętniającym rok Zbigniewa Herberta. Skomponował muzykę do filmu fabularnego “Prezent” (reż. Dominika Długokęcka). Krzysztof Napiórkowski swobodnie sięga po różne stylistyki, których wspólnym mianownikiem są wyważone, bogate kompozycje, a także pełne dystansu do świata, poetyckie teksty piosenek. Artysta zagra z towarzyszeniem swojego zespołu (Kacper Stolarczyk, Maciej Magnuski, Daniel Kapustka), z którym występuje od 2011 roku. Zaprezentuje materiał przekrojowy ze wszystkich płyt w urzekających aranżacjach koncertowych. Program koncertu zawiera wiele utworów goszczących na listach przebojów i playlistach radiowych m.in. „Wszystko gdzieś w nas”„Jest pięknie”, „Na ulicach”, „Gondwana”, „Panie wiotkiej trzciny”. Przede wszystkim jednak premierowo zagra materiał ze swojej najnowszej Płyty 10x Twardowski, inspirowany twórczością jednego z najlepiej rozpoznawalnych polskich poetów - Jana Twardowskiego.Teresa Drozda nieprzerwanie od 1992 roku zajmuje się piosenką artystyczną na antenach Polskiego Radia (Jedynka, Trójka, RDC, okazjonalnie inne rozgłośnie regionalne), a od 1998 roku także prowadząc serwis strefapiosenki.pl; wraz z partnerem prowadzi też teatralnego bloga: http://chodzimydoteatru.blox.pl

W radiu prowadzi autorskie audycje poświęcone szeroko rozumianej kulturze, ze szczególnym uwzględnieniem historii polskiej rozrywki, piosenki literackiej i literatury. Jest (obok Janusza Deblessema) współautorką audycji "Gitarą i piórem" nadawanej od 1986 roku na antenie radiowej Trójki. Od 2013 roku Teresa Drozda spotyka się ze swoimi słuchaczami nie tylko na antenie radiowej, ale też prowadząc gawędy o powojennej piosence i kabarecie. Zaczęło się od gawęd na temat twórczości Jeremiego Przybory w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Jeremiego Przybory "Stacja Kutno". Z czasem cykl gawęd ewoluował i teraz obejmuje wiele innych tematów przedstawianych podczas spotkań w różnych ośrodkach kultury i bibliotekach na terenie kraju.
Prowadzi koncerty i juroruje na festiwalach piosenki. Członkini Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i Ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Kabaretową OSPA w Ostrołęce. Członkini zarządu Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej. Należy też do kolegium redagującego rocznik kulturalny „Piosenka” wydawany przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Redaktorka dwóch tomów z twórczością Jeremiego Przybory pt. „Dzieła (niemal) wszystkie”.

Oprócz polskiej piosenki literackiej interesuje się również czeską piosenką. Zaczęło się wiele lat temu od Jaromira Nohavicy, dziś Teresa Drozda jako pierwsza w Polsce ma czeskie nowości płytowe. Często jeździ do Czech nagrywając wywiady z tamtejszymi artystami – piosenkarzami, filmowcami, aktorami, pisarzami. Swoimi fascynacjami, jak również płytami i rzeczonymi wywiadami, dzieli się z Arturem Andrusem i Markiem Niedźwieckim (radiowa Trójka). W Czeskim Centrum w Warszawie (od października 2015) prowadzi cykl wykładów poświęconych czeskiej piosence.


fot. Diana Chmiel


 

Odwiedź nas!
Newsletter
Zapisz się, aby otrzymywać nowe informacje