FESTIWAL PIOSENKI LITERACKIEJ

Recital Piotra Machalicy „Mój ulubiony Młynarski” 
Oprócz towarzyszących od lat artyście muzyków: Krzysztofa Niedźwieckiego (gitara) i Michała Walczaka (gitara, aranżacje), do projektu zaproszony został Paweł Surman (trąbka, akordeon, instrumenty perkusyjne). Premiera warszawska odbyła się w OCH-Teatrze 15 maja 2017. Piotr Machalica jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Po studiach na kolejnych dwadzieścia pięć lat związał się z Teatrem Powszechnym, na którego deskach stworzył kilkadziesiąt kreacji. Grał również w kilkudziesięciu innych teatrach m.in. w Warszawie, Poznaniu, Chorzowie, Krakowie, Wrocławiu, a także w Teatrze Polskim „ZASP” w Londynie.
Od 2006 r. pełni funkcję dyrektora ds. artystycznych Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, występując, ale i niejednokrotnie reżyserując sztuki. Na dużym ekranie aktor zadebiutował jeszcze jako student rolą w filmie „Rycerz” w reż. L. Majewskiego. Zagrał m.in. w „Krótkim filmie o miłości” K. Kieślowskiego, „Dniu świra” i „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” M. Koterskiego, „Zabij mnie glino” w reż. J. Bromskiego. Wystąpił w ponad sześćdziesięciu spektaklach Teatru Telewizji, a także licznych produkcjach telewizyjnych. Od 2016 roku Piotr Machalica bierze udział w projekcie „Legendy Polskie Allegro” odgrywając rolę Rokity. Niemal od początku kariery Piotr Machalica śpiewa i koncertuje. Zasłynął doskonałymi interpretacjami piosenek m.in. Bułata Okudżawy, Georgesa Brassensa, Jana Wołka, Wojciecha Młynarskiego czy Kabaretu Starszych Panów. W 2002 roku w serii „Złota kolekcja” Polskiego Radia ukazała się pierwsza płyta aktora pt. „Brassens i Okudżawa”, dekadę później – „Moje chmury płyną nisko”, a w 2015 roku – „Piaskownica”.

Recital Nuli Stankiewicz i Janusza Strobnla „Idź swoją drogą” – piosenki Jonasza Kofty
Koncert „Idź swoją drogą" to symfoniczne opracowanie piosenek Jonasza Kofty, do którego inspiracją była 30. rocznica śmierci poety. Janusz Strobel podjął się aranżacji wybranych przez Nulę Stankiewicz utworów, wśród których poza własnymi kompozycjami znalazły 
się także te Nahornego, Korzyńskiego, Pietrzaka, Lobosa, Lauro oraz wywodzące się z kręgu kultury latynoamerykańskiej. W wykorzystanych archiwalnych materiałach filmowych i radiowych usłyszymy samego Jonasza Koftę, a slajdy z jego rękopisami i zdjęciami są 
dodatkowym walorem tego wydarzenia. To piękny, nienahalnie zabawny koncert na pogodę i niepogodę, bo, jak mawiał Kofta: „Uśmiechnij się. Jutro będzie za późno!"…

Koncert Doroty Miśkiewicz „PIANO.PL”
To hołd złożony polskiej pianistyce. Publiczności w Białymstoku zaprezentowana zostanie uproszczona wersja przedsięwzięcia zrealizowanego w 2016 roku w Warszawie. Projekt „PIANO.PL” po raz pierwszy pozwolił na występ na jednej scenie kilkunastu wybitnych polskich pianistów trzech generacji, m.in. Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński, Leszek Możdżer, Marcin Wasilewski, Krzysztof Herdzin, Dominik Wania, Piotr Orzechowski „Pianohooligan”, Grzegorz Turnau, Lutosławski Piano Duo. Za koncert i płytę „PIANO.PL” Dorota Miśkiewicz została nominowana do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyki w kategoriach Jazzowy Album Roku oraz Jazzowy Artysta Roku, nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej, i zwyciężyła w plebiscycie Jazz Top magazynu Jazz Forum w kategoriach Jazzowe Wydarzenie Roku i Album Roku.
W koncercie w Białymstoku wezmą udział trzej pianiści reprezentujący trzy muzyczne pokolenia (Włodzimierz Nahorny, Marcin Wasilewski, Bogdan Hołownia) oraz Bartosz Dworak String Quartet. Wybrane przez Dorotę Miśkiewicz piosenki należą do kanonu polskiej muzyki, jednak niektóre aranżacje zaproponowane przez pianistów są zaskakujące, pokazują nowe oblicze mniej lub bardziej znanych utworów.
Dorota Miśkiewicz ukończyła klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, ale szerokiej publiczności znana jest przede wszystkim za sprawą dokonań wokalnych. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą, ich wspólna piosenka „Um Pincelada” spotkała się ze znakomitym przyjęciem na całym świecie. Podobnie jak „So gia” nagrana ze światowej sławy pianistą, Stefano Bollanim. Ma też na swoim koncie współpracę z m.in. Nigelem Kennedym, Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą i Tomaszem Stańko. Wydała 7 autorskich płyt, ale chętnie nagrywała także na zaproszenie innych artystów.


Koncert laureatów dziewięciu poprzednich edycji:

Jagoda Różycka – Laureatka VII FPL – 2015 r. – I Nagroda
Jak na lotni – muz. Waldemar Świergiel, sł. Andrzej Sobczak 
Wszystko dla twej miłości – muz. i sł. Marek Grechuta

Dorota Pietraszuk – V FPL – 2013 r. – I Nagroda
Oddalasz się – Jerzy Matuszkiewicz, sł. Agnieszka Osiecka, 
Pan chce mi odsłonić swoje wnętrze – muz. Adam Sławiński, sł. Jeremi Przybora

Karolina Łopuch – VI FPL – 2014 r. – I Nagroda
Luna srebrnooka – muz. Seweryn Krajewski, sł. Agnieszka Osiecka, 
Szkoda róż – muz. Jerzy Loranc, sł. Jonasz Kofta

Monika Malczak – IV FPL 2012 r. – I Nagroda
On tak ładnie kradnie – muz. Seweryn Krajewski, sł. Agnieszka Osiecka, 
Okularnicy – muz. Jarosław Abramow, sł. Agnieszka Osiecka

Piotr Zubek – Warszawa IX FPL r. – I Nagroda
A lot of Money – sł. Antoni Marianowicz, muz. Jerzy Wasowski
Tnę, tnę, tnę czyli kariera damskiego fryzjera – sł. Grzegorz Wasowski, muz. Maciej Małecki 
Szeptem – sł. Janusz Korczakowski, muz. Jerzy Abratowski
Głupi albo gra – muz. Janusz Strobel, sł. Jan Wołek

 

Odwiedź nas!
Newsletter
Zapisz się, aby otrzymywać nowe informacje